Wyświetl Pojedyńczy Post
  #911  
Nieprzeczytane 18-05-2024, 12:32
Martyna321's Avatar
Martyna321 Martyna321 jest offline
Stały bywalec
 
Zarejestrowany: Feb 2019
Miasto: Sosnowiec, Zagłębie
Posty: 7 593
Domyślnie

Witam !
Koziegłowy



Listopad 2022r.
* Odkrycie archeologów w Koziegłowach.
Znaleziono ślady zamku z czasów Bolesława Krzywoustego
Archeolodzy odkryli zamek z czasów Krzywoustego. W Koziegłowach na Jurze znajdują się ślady średniowiecznego zamku... Powstał w środku pierścienia wałów, które prawdopodobnie były wczesnośredniowiecznym grodziskiem wraz z podgrodziem.



Według źródeł historycznych zamek w Koziegłowach był w stanie ruiny już w XV lub XVI wieku. W takim stanie pozostał do XIX wieku. Wtedy Rosjanie (zabór rosyjski) podjęli decyzję o jego rozbiórce. Kamienie z zamku wykorzystano do budowy drogi do Gniazdowa.

Na szczęści Rosjanie nie byli tak sumienni jak miało to miejsce na terenach zaboru pruskiego i rozebrali zamek tylko do poziomu ziemi, zostawiając nam bardzo dużo substancji do analiz. Mury są grube na 2,5 metra i sięgają bardzo głęboko. Dzięki temu jesteśmy w stanie prowadzić badania i analizy tego obiektu.
--

Pozostałości kamiennych fundamentów zamkowych świadczą niezbicie o tym, że Koziegłowy miały kiedyś zamek warowny.
Okalała go podwójna fosa, ale największą przeszkodą w jego zdobyciu były bagna.

Pierwsza osada o nazwie Koziegłowy powstała już w XI wieku w pobliżu grodu warownego, wzniesionego kilkadziesiąt lat wcześniej.

Założycielem wsi Koziegłowy był rycerz Drogosław herbu Zerwikaptur.
Po Drogosławie i jego potomkach o losie zamku decydował ród Lisów.

Krystian II z Koziegłów herbu Lis budował strażnice jurajskie.
Krystyn I z Koziegłów uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem.
Ojcem Krystyna I był Mściwój z Kwiliny.
Dziadkiem Krystyna I był Mściwój z Krzelowa.

Taki porządek w genealogii Lisów Koziegłowskich, autoryzuje wybitny znawca tego tematu, profesor Błażej Śliwiński.

Mściwoj z Krzelowa

Mściwoj z Krzelowa, trzeci właściciel Koziegłów po Drogosławie, był człowiekiem bardzo zapracowanym, jednak nie na roli, a na urzędach królewskich. Świadczą o tym liczne wzmianki ówczesnych kronikarzy, którzy wymieniają go przy okazji ważnych wydarzeń. To zaś świadczy o jego obecności w bliskim otoczeniu królów – Władysława Łokietka, a później Kazimierza Wielkiego. Mściwoj z Krzelowa brał też bezpośredni udział w starciach zbrojnych z Krzyżakami na Mazowszu.

*O Mściwoju, wojewodzie sandomierskim, nie można mówić, jako o jednym z wielu. Historia ofiarowała mu kilka dni w karierze, które przywołujemy do dzisiaj. Jedno z wydarzeń uznaje się za narodziny parlamentaryzmu w Rzeczpospolitej.
W porozumieniu z królem Władysławem Łokietkiem zwołał na zamku w Chęcinach zjazd ogólnopolski (colloquium generale). Uczestnicy mieli ocenić sytuację militarną księstw polskich, wobec kończącego się rozejmu z Krzyżakami. Późniejsza bitwa pod Płowcami była skutkiem podjętych tam decyzji. Chęciny były też okazją do zaprezentowania księcia Kazimierza (Wielki), następcy leciwego już króla Władysława (Łokietek). ... Jan Długosz nazwał to spotkanie – generalis omnium terrarum conventus, co można przetłumaczyć, jako zjazd wszystkich ziem. Wojewoda Mściwoj był oficjalnym gospodarzem tego szczytu, ponieważ Chęciny w tamtym czasie należały do ziemi sandomierskiej, której był wojewodą.
Lis – polski herb szlachecki


* Lis – polski herb szlachecki, noszący zawołania Lis, Orzy orzy, Strzępacz. Wzmiankowany w najstarszym zachowanym do dziś polskim herbarzu, Insignia seu clenodia Regis et Regni Poloniae, spisanym przez historyka Jana Długosza w latach 1464–1480.
Spośród najbardziej znanych rodów pieczętujących się herbem Lis, należy wymienić Sapiehów.
Herb pochodzi ze średniowiecza (istnieje co najmniej od 1282 r.)

Najstarsza znana pieczęć pochodzi z 1306 roku, należy do Mikołaja Lisa, wojewody krakowskiego.





c.d.n
__________________
Odpowiedź z Cytowaniem